V době vydání tohoto příspěvku byl Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost posledním normativním výkladovým slovníkem naší mateřštiny. Obsahuje přibližně 50 000 hesel, která odrážejí (nebo přinejmenším v době vzniku slovníku odrážela) aktuální slovní zásobu.

Od Pravidel českého pravopisu se liší zejména tím, že kromě samotných slov obsahuje i jejich význam, informace o jejich ohýbání, původu a podobně.

Je Slovník spisovné češtiny k dispozici online? A zdarma? Naštěstí ano 😉

Jazyková data z tohoto slovníku jsou součástí Internetové jazykové příručky Ústavu pro jazyk český AV ČR. Po vyhledání konkrétního slova se vám kromě tabulky se skloňováním a případné definice zobrazí i možnost najít daný výraz také v uvedeném slovníku (a k tomu ve starším Slovníku spisovného jazyka českého, případně v Akademickém slovníku cizích slov).

Pokud tedy do Slovníku spisovné češtiny nechcete investovat a máte spolehlivého poskytovatele internetu, teoreticky se bez této publikace obejdete.

Podrobnější informace najdete v příspěvku SSČ a SSJČ v rámci Internetové jazykové příručky.

Nová kniha od šílených korektorů

Pište správně českyChcete umět dobře psát, ale tradiční učebnice vám přijdou nezáživné? Vydavatelství Zoner Press vydalo už třetí, znovu rozšířenou verzi naší knihy Pište správně česky – poradna šílených korektorů.

 

Slovník spisovné češtiny online

Čeština pod lupou

Čeština pod lupou