V minulém příspěvku byla řeč o tom, že na velkou část reklam reagují potenciální zákazníci automaticky slovy „Jo, jasně“. (Případně, jak doplnil jeden z komentátorů, „To určitě“.) Jak takové zákaznické reakci na reklamní text zabránit?
Svět reklamy je přehlcen bombastickými, velkohubými slogany a „neodolatelnými“ nabídkami. Mnozí copywriteři proto přemýšlí, jak vystoupit z řady… a vymyslet ještě bombastičtější a velkohubější slogan, ještě neodolatelnější nabídku.
A to je chyba.
Bencivengova zásada zní (volně přeloženo): Vaše tvrzení by nikdy nemělo být silnější než důkaz, který můžete předložit.
Důkaz místo slibů
Vzpomínáte? Reklama na Old Spice. Chlapík, který celý den řádí jako černá ruka – jezdí v motokáře, škrábe se na skály, běhá po poušti… nebo to bylo zase v té reklamě na Rexonu?
Každopádně by měl být po celém tom dni, jak by řekl poeta, zpocený jako vrata od chlíva a smrdět na sto honů. Ale světe, div se. Po onom heroickém výkonu se k němu přivine sličná děva a dává jasně na srozuměnou, že vůbec, ale opravdu vůbec nesmrdí (ten chlápek, samozřejmě).
Důkaz místo slibů.
Nevím, zda právě něco podobného měl Bencivenga na mysli (spíš asi ne), ale jako mnemotechnická pomůcka to nemusí být špatné.
Jinými slovy: Reklama musí být uvěřitelná.
Jak se státi uvěřitelným?
První metoda již byla zmíněna: Už v titulku spojte slib s důkazem. (Pokud je to samozřejmě technicky možné.)
Druhá metoda je prostá: Vyhněte se vyjádřením, která automaticky vyvolávají reakci: Jo, jasně. (již dříve uvedené příklady: zbohatněte přes noc, okamžitá redukce hmotnosti).
Třetí metoda: Vyzkoušejte konstrukce typu POKUD…, POTOM…
Jinými slovy: Spojte v titulku lákavý slib se snadno dosažitelným požadavkem. V samotném textu potom samozřejmě vysvětlete, jak to, že je onen požadavek tak snadný.
To mimochodem vůbec nemusí být snadné.
Například Garym uváděný příklad – Máte-li dvacet minut měsíčně, způsobím ve vašem životě finanční zázrak (omlouvám se za poněkud ohavný překlad) – by v mém případě letěl do koše stejně rychle jako všechny nabídky na zbohatnutí přes noc nebo změnu tělesných proporcí.
(Můj názor ale není zas tak podstatný. Podle Bencivengy bylo toto reklamní sdělení, jehož byl sám autorem, mimořádné úspěšné. Asi je ten americký trh přece jenom trochu jiný…)
Ale je to už určitý posun. Je to nabídka výhody, která není automatická, alébrž podmíněná. To jí může dodat na důvěryhodnosti. Gary tvrdí, že tato metoda dokáže účinně „vypnout“ zautomatizovanou reakci „Jo, jasně“.
A pokud ten požadavek není „extrémně snadný“, dodává Bencivenga, ale pouze „docela snadný“, je to ještě lepší. Lidé pak reklamě snáze uvěří.
Upřímnost je překvapivě účinným způsobem, jak zvýšit odezvu.
Vybavujete si nějaké konkrétní příklady uvěřitelných/neuvěřitelných reklam? Reklam, u kterých jste automaticky reagovali „Jo, jasně“, a naopak reklam, které jste byli ochotni si „pustit k tělu“?
Komentáře vítány.
Zdroj: The Two Most Powerful Words in Advertising. (No, they're not FREE and NEW.)
Copywriting podle Bencivengy
Navštivte přehled všech článků o Garym Bencivengovi.
Já si jen matně pamatuji pár docela milých reklam, ty ostatní v pohodě přehlížím – když tak vlastně nad tím přemýšlím … kdy jsem naposledy zapnul TV? To už je fakt hodně dlouho…
1/ Holčička a Fidorka – taková ta „zabijácká“ akce… ;-)
2/ Takové to domácí žvýkání … šak víme. ;-)
3/ Dlouho asi nic a pak Bamboocha – bublinky šeptat; takový ten metafor… ;-)
Jo, jasně:
Stojí za zvážení:
A ještě dodám jednu nádhernou věcičku:
http://www.youtube.com/watch?…
Ukázka důkazu místo slibů je podle mě taky slogan „Testováno na lidech“, který používá myslím Panasonic.
Další jsou
– nechte se hýčkat
– jsme tu pro Vás
Z mé zkušenosti fungují střízlivé texty, které jen popisují produkt mnohem lépe…
Předem díky za skvělé články. Co se týče sloganů vybavuje se mi jeden, který mě od začatku jeho používání strašně irituje, a následně i s ním spojená televizní reklama. Drogerie DM – „Zde jsem člověkem, zde nakupuji“. Někomu na tom možná nepřijde nic divného, ale ve mě to evokuje pocit, že ten, kdo nepoužívá deodorant, není hladce oholen nebo nedej bože nepoužívá ústní vodu či zubní niť snad ani není člověkem!!! Reklamu si umíme všichni představit – mladí, krásní a úspěsní lidé mají skvělý život a chodí nakupovat do DM… A o tom, že v jednoduchosti je síla není pochyb. Teď jsem viděla billboard s velkou fotkou a 4 slovy – Hello Ostrava ..fotka..Rangrover Evoque. Nechybělo mu vůbec nic.