Hláska Ř je jedním z unikátů českého fonetického systému. Ani v nám nejblíže příbuzných jazycích ji nenajdete, snad jen v polštině existuje foném, který české Ř připomíná. Jak vůbec v češtině vznikla tak komplikovaná hláska, natolik složitá na vyslovení, že se ji mnohé děti musí učit na logopedii?

Chceme-li vznik této hlásky vystopovat, musíme se vrátit bratru osm století nazpět, na přelom 12. a 13. století. V té době ještě v češtině existovaly měkké verze některých souhlásek, které později zmizely – například měkké R.

V období, o němž mluvíme, se začala u měkkého R (a některých dalších fonémů) projevovat tzv. asibilace. To není moc známý pojem, ale jde v podstatě o to, že ve výslovnosti hlásky se oslabuje závěr a místo něj se objevuje sykavkový šum – zkrátka se v ústech vytvoří úžina, ve které se takzvaně tře vzduch.

Možná ten popis zní složitě, ale zkuste si Ř pomalu vyslovit a sledujte, co se ve vašich ústech děje. A určitě se všimnete, jak se mezi jednotlivými „kmity“ hlásky R objevuje určitý třecí šum, příbuzný sykavkám typu S. No a Ř je na světě!

Někdy se Ř objevilo i při přejímání cizích slov, v nichž po sobě následovaly hlásky R a S. Ty se spojily a vzniklo Ř. Jedním z takových pojmů je archaický výraz pro koně, totiž „oř“, což je vlastně staroněmecký „Ors“. Legrační je, že toto slovo nakonec z němčiny zcela zmizelo (asi znáte dnešní „Pferd“), zatímco čeština, která ho pouze přejala, si jej podržela podnes, byť jako výraz spíše básnický.

Dodejme ještě, že na území dnešního Slovenska došlo k zániku měkkého R jinak – měkké R tam „ztvrdlo“ na klasické R. Proto například z původního mor’e (s měkkým R) vzniklo u nás moře a u Slováků more.

Další díly

PERLIČKY Z HISTORIE ČEŠTINY – 3. díl: vznik Ř

1 komentář u „PERLIČKY Z HISTORIE ČEŠTINY – 3. díl: vznik Ř

  • 17. 2. 2016 (8:34)
    Trvalý odkaz

    V čínštině také existuje foném, který české Ř připomíná. Např. „horká voda“ se vysloví přibližně jako /ř šuej/. :)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *