Omlouvám se, následující příspěvek nebude o pravopisu, o literatuře ani o jiných tématech, kterým se na těchto stránkách věnujeme především.
Zároveň ho nepíšu jako odborník na PR, UX ani na žádný jiný obor, na který byste si snad v souvislosti s tímto příspěvkem mohli vzpomenout. Nečekejte tedy hloubkovou analýzu ani odborně fundované názory.
Píšu ho jako zcela nevýznamný klient jedné významné banky. Nepíšu ho proto, že by mi nějak ublížila. Spíš proto, že je mi líto, jak moc se dá pokazit za tak krátkou dobu.
Dost řečí.
Vy, kdo jste klienty ING, to víte, pro vás ostatní jen velmi stručně.
Co se vlastně stalo
ING Bank minulý týden (aspoň myslím, že minulý týden) spustila s velkou slávou nové internetové bankovnictví a zároveň nové aplikace pro bankovnictví mobilní.
A dostává za to strašlivou čočku. Ze všech stran.
Bohužel zcela oprávněně. Jako člověk, který se na všem snaží hledat něco pozitivního, to říkám nerad, ale je to tak.
Původní verze bankovnictví byla v mnoha směrech předpotopní. Nová verze je ale natolik pravěká, že ona původní verze se teď jeví jako vrchol modernosti.
V aplikaci pro iOS chybí podpora TouchID i FaceID, aplikace si navíc nepamatuje ani klientské číslo.
Z webové i mobilní verze zmizely grafy zachycující výkonost investic v jednotlivých fondech.
Všechno je až neuvěřitelně nepřehledné a informačně chuďoučké.
Jeden z recenzentů v App Storu napsal: „Tipoval bych, že UX řešila uklízečka s kuchařkou z kantýny.“ Nenapsal bych to lépe.
To ale není ten hlavní problém. Hlavní problém je, že…
Banka vůbec nekomunikuje
Upřímně řečeno, to je něco, co mě jako klienta mrzí – a zároveň zaráží – úplně nejvíc.
Nevím, jak velkou prioritou je pro ING jejich internetové bankovnictví (vypadá to, že se o žádné prioritě ani nedá mluvit), ale to, co se stalo, je z mého pohledu megaprůšvih.
Nová verze se podle všeho nelíbí vůbec nikomu – zřejmě kromě vývojářů – a podrážděné hlasy jsou nebývale hlasité.
A já bych čekal, že se k tomu ING nějak postaví.
Že napíše aspoň něco ve smyslu: „Mrzí nás, že jsme novou verzí internetového bankovnictví nenaplnili vaše očekávání. Intenzivně pracujeme na nápravě. Do té doby máte možnost vrátit se k původní verzi.“ Nebo cokoli v tomto duchu.
To, že jsem nedostal odpověď na svůj snad poměrně konstruktivní a smířlivý komentář, který jsem jim poslal přes k tomu určený webový formulář, docela chápu. (Kam by milá banka přišla, kdyby měla odpovídat každému kverulantovi…)
Ale ING mlčí úplně všude. (Pokud jsem něco přehlédl, opravte mě.)
Na oficiálních stránkách banky není ani řádka. Žádný komentář není ani na Facebooku.
Místo toho se může zpruzený klient pokochat roztomilými reklamními videi, které ho mají přesvědčit, že své peníze svěřil té nejlepší možné instituci…
Škoda.
Závěr
Nevím, kolik z našich čtenářů má na starost PR ve velkých korporacích, ale kdyby tady snad někdo takový byl, tak chci poprosit:
Když se stane průšvih a vaše společnost naštve svoje klienty, nestrkejte hlavu do písku. Komunikujte. Omluvte se a slibte nápravu. A pak to opravdu napravte.
Aktualizace 14. 12. 2018
K článku se vyjádřil pan Pavel Heřmanský z ING. Díky! Zároveň se zdá, že ING začala odpovídat i rozzuřeným zákazníkům na Facebooku. Uvedená vyjádření žel zatím nenaznačují, že by se chystala nějaká radikální změna. Leč nepředbíhejme! 🙂
Dobrý den, Dalibore,
mám v ING na starosti PR, tak si dovolím zareagovat. Předně bych Vám chtěl poděkovat za zprávu, kterou jste nám poslal prostřednictvím webovéh formuláře, a omluvit se, že jsme Vám nestihli odpovědět. Kolegové v klientském centru museli prioritně pomoci klientům, kteří měli technické problémy s ovládáním svého účtu nebo potřebovali poradit s orientací v novém prostředí.
Velmi si vážíme zpětná vazby našich klientů. Mrzí nás negativní hodnocení naší nové platformy internetového bankovnictví. V tuto chvíli sbíráme jednotlivé připomínky a komentáře klientů z různých platforem a předáváme vývojářům, kteří s nimi budou dále pracovat. Pokud se podíváte na náš FB, uvidíte tam, že se na všechny komentáře snažíme reagovat a zodpovědět případné dotazy. Dejte, prosím, nám i naší nové platformě čas. Věřte mi, že i když nestihneme na komentář zareagovat, tak se jím vážně zabýváme. Pokud budete mít jakýkoli dotaz, klidně mi napište.
Pavel
Dobrý den, Pavle,
moc Vám děkuji za reakci, upřímně si toho vážím. Chápu, že ne všechny věci se podaří „na první dobrou“, a věřím, že napodruhé už to vyjde :-) Pokud jsem byl v nějakém bodě příliš příkrý, omlouvám se a těším se, že v případné další „recenzi“ už budu jenom chválit.
Mějte se hezky,
Dalibor
To mojí ženě se klientské číslo rovnou ztratilo…, prostě nyní neexistuje!!! Peníze nedostupné,( douféme, že né navždy ztracené),bude muset běhat někde po pobočkách, … Skvělé jednání.
Uběhl rok a mobilní aplikace i internetové bankovnictví je stále stejně k ničemu. To, že v aplikaci ani v prohlížeči nefunguje přehled pohybů na účtu (ani po radách typu – přeinstalujte aplikaci, vymažte cookies), tak nejhorší je, že pokus o přihlášení je asi jeden úspěšný proti deseti neúspěšným. A to se opakuje pokaždé, co se chci do bankovnictví podívat. Jakmile mi uplyne doba čtyř měsíců výhodného úroku, posílám peníze na jiný účet a účet u ING po návratu do ČR ruším. Toto jsem od tak velké společnosti, jako je ING nečekal.
S předělávkami internetových bankovnictví se vůbec roztrhl pytel. A výsledek je často… no, na pytel. Nová verze int. bank. u ČSOB je méně přehledná, méně estetická a méně intuitivní než předešlá, nehledě na to, že z ní sebrali několik funkcí, které jsem pravidelně používal a které mi dost ulehčovaly život. Inu, změna není vždy pokrok…
Dobrý den,
naprosto souhlasím s Vaším příspěvkem. Omlouvat se nemáte za co.
žádal jsem ING klient. centrum zda je možne se vratit k puvodni verzi, samozřejmě to možné není.
nová verze je zoufalá.
> Nová verze se podle všeho nelíbí vůbec nikomu – zřejmě kromě vývojářů
Z hlediska hodnocení ING je to asi jedno, ale je IMHO mylné vinit vývojáře. Ti si o novém IB mohou myslet totéž, ale pokud někdo v managementu rozhodne, že nové IB má být co nejdřív, pak může vyjít nedodělek, který se nelíbí ani samotným vývojářům…
Bohužel mi nezbývá, než se připojit k výše uvedeným komentářům. Psal jsem již 2× na ING svůj názor na novou aplikaci (který je totožný s popisem v tomto článku) a nedostal jsem žádnou kloudnou odpověď. Navíc se mobilní aplikace ani nechová jako standardní android aplikace, protože se nedaří ji zavřít použitím tlačítka < a zůstavá v paměti, dokud ji uživatel sám nesestřelí.
Mrzí mne, že původní aplikace již není k dispozici, protože mi připadala přehledná a uživatelsky příjemná. Při pomyšlení, že bych měl něco řešit v mobilní aplikaci, mne přepadne kopřivka a raději se uchýlím k internetové aplikaci, která si aspoň pamatuje klientské číslo.
Přeji vývojářům, aby přiště dostali šťastnější zadání a více času na odladění.