Na poli smartphonů se mobily s hardwarovou QWERTY klávesnicí stávají ohroženým druhem. Podle všeho po nich není poptávka, a tak se renomovaní výrobci zaměřují na klasické „dotykáče“, vesměs olbřímích rozměrů. Jsem opravdu takový exot, když mi hardwarová klávesnice vyhovuje? 

Když jsem se cca před rokem konečně rozhoupal ke koupi náhrady za svůj stařičký Siemens ME45 (nikdy na tebe nezapomenu!), měl jsem jakožto totální analfabet v oblasti chytrofonů přibližně tři požadavky:

 • Cena: V mém případě naprosto nemělo smysl investovat do „vlajkových lodí“ v cenách kolem 15 000 Kč – byla by to pro mě skoro škoda.
 • Podpora paměťových karet: Postupem času jsem zjistil, že jsem tenhle požadavek mohl klidně škrtnout. V telefonu mám 16GB kartu, kterou ale vzhledem ke svému uživatelskému profilu v životě nemám šanci zaplnit 😉
 • QWERTY klávesnice: Tu jsem prostě chtěl. Šmrdlání prstem po displeji mě nikterak neuráží, ale představa psaní na miniaturní dotykové klávesnici mě děsila.

Potom jsem ještě zjistil, že strašně potřebuju tethering (to bylo přibližně ve chvíli, kdy jsem pochopil, co to je). 😉

Z operačních systémů nakonec padla volba na Android. „Jabka“ jsem vzhledem ke svým cenovým nárokům škrtl hned a Windows Phone byl v době, kdy jsem se rozhodoval, ještě takový…, jak to říct…, nedomrlý. Takže vylučovací metoda.

Nakonec vyhrálo Sony, konkrétně Xperia Pro.

Po roce jsem s ní víc než spokojený. Je pravda, že už je to v podstatě „mrtvý“ model, aktualizace se zasekly na ICS, ale to mi nikterak nevadí. Není to žádný blesk, ale když se s ní zachází slušně, pracuje spolehlivě.

Klávesnice se mi osvědčila. Když jsme byli loni na „road-tripu“ ve Státech, ťukal jsem si na ní – nemaje jiné techniky – jakýsi cestovní deník. Hardwarová QWERTY byla v tu chvíli k nezaplacení. Párkrát jsem si zkusil i její dotykovou sestřičku, ale na tu mám asi moc tlusté prsty, nebo co 😉

(To není nic osobního proti dotykové klávesnici – na iPadu jsem si na ni zvykl poměrně rychle, ale tam je to přece jenom trošku jiný rozměr.)

Smutná současnost

Před časem jsem si řekl, že se podívám na aktuální nabídku v tomhle segmentu. (Pro případ, že by to četla moje hezčí polovička, zdůrazňuji, že toto konání bylo motivováno ryze akademickým zájmem.) 🙂

Současnou realitu v zásadě vystihuje článek Sony: neplánujeme žádnou Xperii s QWERTY klávesnicí z července 2012. Kromě tradičního výrobce těchto typů telefonů, tj. BlackBerry, se od nich, zdá se, všichni odvracejí.

Před chvilkou mě sice zaujal článek Nokia představí telefon s QWERTY. Bude to Lumia?, ale jeho resumé bylo, že onen tajuplný kousek bude zřejmě patřit k modelové řadě Asha.

Nad mobily s QWERTY se tedy podle všeho stahují mračna. Osobně mě to trochu mrzí, i když zvyknout se asi dá na ledacos.

Zajímal by mě váš názor: Vidíte to tak, že jsou mobily s hardwarovou QWERTY klávesnicí opravdu mrtvé, tj. že o ně obecně není zájem? Anebo je prostě pro výrobce zajímavější/jednodušší/rentabilnější lifrovat na trh nová a nová „pádla“ a případné zájemce o tyto telefony ignorovat?

Soumrak mobilů s hardwarovou QWERTY klávesnicí

31 komentářů u „Soumrak mobilů s hardwarovou QWERTY klávesnicí

 • 23. 4. 2013 (20:04)
  Trvalý odkaz

  Mám úplně stejný problém. Před 2 roky jsem si pořídila Xperii a byla jsem s ní velmi spokojená. Jenže letos jsem ji utopila a pokus o opravu se nezdařil. Takže jsem hledala náhradu, ale byla jsem velmi nepříjemně překvapená, když jsem zjistila, že hardwarové klávesnice jsou tak menšinová záležitost, že je nikdo nevyrábí. Naštěstí se mi podařilo koupit jednu z posledních (legálních) Xperií na českém trhu, a tak doufám, že mi nějakou dobu vydrží. Když nejsem u počítače, musím občas vyřídit něco urgentního pracovního. S dotykovou klávesnicí bych se asi zbláznila. Teď na mobil budu muset dávat velký pozor, protože nevím, čím bych ho nahradila, kdyby přestal fungovat. Mám strach, že pokud to přijde, nebude na trhu vůbec nic, co by splňovalo mé požadavky – a to opravdu nejsem náročná.

  Reagovat
 • 23. 4. 2013 (21:52)
  Trvalý odkaz

  Ač je mým zvykem se do diskuzí nezapojovat, tady si nemůžu pomoci a musím reagovat.

  Sám jsem majitelem Motoroly Droid 3 (koupeno přes ebay), a dnes již si nedokážu představit, že bych měl mobil bez hardwarové klávesnice.

  Ještě před koupí jsem uvažoval i výše zmíněné Xperie Pro, ale přeci jen, Droid 3 je na tom trochu lépe.

  Jediný problém, co s telefonem mám je právě absence oficiálního ICS.

  Také jsem již párkrát uvažoval, co dál a zatím jediné použitelné řešení je objednat si Droid 4, zase přes ebay.

  Výrobci se na tento typ telefonů zrovna nikdy moc nesoustřeďovali, takže jejich vymizení mě sice mrzí, ale moc nepřekvapuje. Přece jen, šlo vždy o dosti specifický prvek a jeho cílová skupina je velmi malá. Podobně jako na tabletu, je telefon primárně na konzumaci obsahu a ne na jeho vytváření. Jen málokdo potřebuje na telefonu skoro pořád psát. Já jsem si pořídil Droida především kvůli psaní mailů.

  Známý to vyřešil tak, že aby měl na dotykáči dost místa na psaní, musel si pořídit Samsung Galaxy Note.

  Reagovat
 • 23. 4. 2013 (23:04)
  Trvalý odkaz

  Taky jsem donedávna nosil v kapse Xperia Pro, ale ta rychlost a absence softwarových aktualizací mě donutila přejít na něco novějšího. HW klávesnice byly na pokraji vymření už tehdy, v současnosti je to asi horší.

  Volba nakonec padla na Note 2. Nejdříve jsem měl taky z ťukání po displeji obavy, které se vesměs naplnily. Ale pak jsem nainstaloval Swype a společně se stylusem (ale jde to i prstem)… nemyslel jsem si, že to někdy řeknu… leč 80 % času píšu díky predikci rychleji než s mobilní hardwarovou klávesnicí na Xperii Pro. o.O Jistě, není to na psaní článků, ale SMS či krátký e-mail včetně diakritiky v tom člověk napíše raz dva – vžum sem, vžuuum tam… :)

  Psaní tahem je jediný inteligentní způsob, jak používat klávesnici na dotykovém displeji, doporučuji předtím u někoho vyzkoušet, třeba se nakonec škrtne i ten velmi limitující požadavek fyzických tlačítek. :)

  http://www.youtube.com/watch?…

  Reagovat
 • 24. 4. 2013 (2:22)
  Trvalý odkaz

  mam n97 – a desimse chvile, kdy prestane fungovat. zvyk z hw klavesnice je proste neco, pres co nejede vlak a prizpusobeni se trhu bude tezke.
  Ale treba se v horizontu jednoho-dvou let objevi neco s klavesnici.

  Reagovat
 • 24. 4. 2013 (5:31)
  Trvalý odkaz

  QWERTY klávesnice je přežitek, tvrdí marketéři. Nedám na ni dopustit a poté co mi HTC G1 umřelo jsem musel akceptovat dotykový Android. Nezvykl jsem si, naštěstí na smartphonu jen telefonuji (používám i Skype), SMS velmi málo a semtam Tweet, takže omezení chybějící klábosnicí je minimální. Tablet ani nemám, prostě laptop je pro mě nástroj, který slouží.

  Reagovat
 • 24. 4. 2013 (5:32)
  Trvalý odkaz

  dnes uz neni duvod. k rade mobilu s podporou usb otg jde pripojit normalni usb klavesnice, pokud otg neumi, pak libovolna bluetooth klavesnice. jde koupit i pouzdro na mobil se zabudovanou dratovou usb klavesnici, ze neni poznat rozdil od mobilu s integrovanou. drive jsem mel htc g1, toto ted pisu na samsung galaxy s2 prave v pouzdre s interni usb klavesnici z ciny ktera nepotrebuje zadne dalsi napajeni

  Reagovat
 • 24. 4. 2013 (15:48)
  Trvalý odkaz

  I mě to zklamalo. Mimochodem, mám telefon Xperia Mini Pro, tedy menší verzi téhož.

  Po BlackBerry jsem se díval, ale dost mě odrazuje to, že současné modely už nemají šipky. Vrátit se v textu o kousek zpět, něco opravit, a pak jít zase dopředu, bude tak mnohem náročnější (trefovat se do textu prstem), takže mnohem jednodušší bude to smazat a napsat znovu. Bohužel. Pokud toto změní, jsem ochoten o nich uvažovat.

  Telefon mi dnes funguje, ale až s ním bude problém, vidím to nejspíš na opravu.

  Reagovat
 • 5. 5. 2013 (20:29)
  Trvalý odkaz

  Brácha, vyřeš to jako já: Kup si Samsung GT-C3350 a nebudeš řešit žádné ICS, Qwerty ani tethering. A vydrží ti nabitý déle než 5 hodin, což je průměr u smartphonů. :-)

  Reagovat
 • 29. 5. 2013 (13:28)
  Trvalý odkaz

  Před pár dny jsem řešil podobný problém, jen jsem to měl o trošku složitější. Chtěl jsem Android, QWERTY a Dual SIM. Snad jediný ještě prodávaný telefon je Samsung Galaxy Y Pro DUOS. QWERTY je hodně malá, na hranici použitelnosti, ale lepší než nic. Snažil jsem se fungovat/psát na starém PDA E-TEN M700, ale to zpoždění při psaní a vypadávání písmenek bylo hrozný – nemluvě o tom, že člověk musel silněji tisknout tlačítka (bolely z toho klouby na prstech). HW výbava u toho Samsungu není nic moc, tak se jen modlím, ať za pár let někdo přijde na trh s obdobným Androidem s QWERTY s Dual SIM a s baterkou, která vydrží alespoň 3–4 dny. Asi sci-fi :( ale rád si budu ještě chvilku snít. :)

  Reagovat
 • 18. 7. 2013 (1:38)
  Trvalý odkaz

  Měl jsem rok SE xperia Pro. Nyní mi prasklo sklíčko displeje, ale mojí vinou. Trefil jsem se do kapsy převodovkou z auta do místa kde jsem telefon měl. Na tento telefon již tyto díly nejsou k dostání a to je vše ke kritice. Nemám co bych mu vytkl. Má pouze 512Mb ram což je málo a je to škoda. Jinak je to ale skvělý mobil a objednám si jej znovu !

  Reagovat
 • 21. 7. 2013 (20:28)
  Trvalý odkaz

  A je tedy jeste SE experia pro jeste k dostani nebo už se vubec neprodava ? Diky

  Reagovat
 • 22. 7. 2013 (13:28)
  Trvalý odkaz

  Ma nekdo zkusenosti s blackbarry? Me muj teprve dvoulety Htc cha cha zacina dosluhovat, zacli blbnout nejaky tlacitka a servis mi to stale vraci bez projeveni zaruky :,(. At koukam. Kam koukam novy qwerty v nedohlednu :-(. Zacinam si pomalu zvykat na to ze buxdu muset poridit dnes vsude viditelnou placicku. I kdyz jsou tlacitka nekdy pomalejsi nic se jim v pohodli nevyrovna. Tohle jsem nucen psat na ipodu, a dost mi tu chyby tlacitka abych to mohl i opravit, tak se omlouvam za preklepy…

  Reagovat
 • 23. 7. 2013 (19:18)
  Trvalý odkaz

  Trpím s vámi… Má SE Xperia pomalu odchází do věčných lovišť, což zdárně podpořilo setkání s kávou a skleněným pilníkem (ach, ty dámské kabelky). Hledala jsem náhradu (podmínkou je QUERTY a Android), našla jsem jen podivné eshopy s SE Xperia Pro, u nichž však na Heuréce stojí poznámka „Nemusí pocházet z české distribuce“. Tož nevim.

  Reagovat
 • 28. 7. 2013 (13:11)
  Trvalý odkaz

  Já mám stařičkou Motorolu Milestone 1 a ještě stále sem jí nevyměnil za jiný model, protože není za jaký. Občas koukám po Droid 4, ale furt se nemůžu roznoupat.
  Jak to někdo psal, řešením je použití externí klávesnice, ale jaksi komfort používání nikdy nemůže nahradit HW klávesnici. Co uděláš, když budeš chtít psát a zároveň nabíjet?
  A nevím kde berou výrobci to, že po nich není poptávka. Nedavno sem narazil na petici pro výrobu nějakého tel s HW QWERTY a podepsalo to docela dost lidí. A hlavně když by se toho někdo chytl, tak by měl výhodu v tom, že v tomto segmentu by neměl konkurenci.
  Mě by stačilo 4 jádro, 2gb ram, 64gb paměť. HD display 4", baterie 2500mah a samozřejmě běžné vybavení jako bt, gps atd.. Na tloušťce telefonu mi nesejde, nepotřebuju 5mm žiletku. Chci kvalitní použitelný kousek s dobrou výdrží. Když by něco takového bylo, tak za to klidně 15 tis vyndám. Ale za plácačku jako jsou věci od samsungu ty peníze fakt nedám.

  Reagovat
 • 12. 8. 2013 (17:42)
  Trvalý odkaz

  Jsem asi poslední exot, co běhá po Čechách po bazarech a shání Nokii E7. Ten telefon má asi 9000 různých nedostatků, ale pro mě jednu podstatnou věc. Vysouvací klávesnici, na které mohu vyřídit maily a nemusím neustále vytahovat počítač z baťohu. Smířím se s pomalým a kousajícím se systémem, který je absolutně zastaralý, ale prostě potřebuji klávesnici.

  Reagovat
 • 2. 10. 2013 (3:10)
  Trvalý odkaz

  Zdravim, tak musim rict, ze mam stejny problem. Ted momentalne pisu na svem mobilu Samsung Galaxy Y pro. Nepisu teda diakritiku. Ale k tematu. Neskutecne jsem si na qwerty zvykla a nemuzu si stezovat absolutne na nic v tomto mobilu. Jen uz zacina byt trosku „zastaraly“. Chtela jsem si poridit nejaky novy, ale bez sance. A to hlavne, ze mym dalsim kriteriem je trosku lepsi fotak. Do Blackberryho nejdu, protoze si nemyslim, ze bych jeho kancelarskych vlastnosti vyuzila. Byt tak Sanmsung Galaxy Y Pro akorat novejsi, nevaham. Skoda, myslim, ze qwerty klavesnice je dobre vyuzitelna.

  Reagovat
 • 3. 10. 2013 (8:30)
  Trvalý odkaz

  Před pár dny mi syn utopil mobil v záchodě, měla jsem xperii mini pro 3 roky a pořád šlapala více méně bez problémů. Hlavně byla krásně malinká a s qwerty klávesnicí. Když jsem se koukala jaký jiný mobil tedy pořídit, tak jsem zjistila, že vlastně kromě naprosto ošklivých blackberry a nokia asha není snad nic na trhu. Skoro mám chuť si mini pro koupit znovu, jen mě odrazuje ta cena. Na to, že to není novinka, tak mi přijde poměrně drahá – je to přeci jen pořád spotřební zboží. Dost mě mrzí, že Sony nechce přijít s další generací telefonu s qwerty klávesnicí. Ještě nevím jak to budu řešit, ale rozhodně bych klávesnici chtěla. Na ťukání na displey si rozhodně nezvyknu.

  Reagovat
 • 25. 1. 2014 (0:37)
  Trvalý odkaz

  Jen krátce. Potácím se stejným problémem. Trh s nabídkou QWERTY v kombinaci s dotykáčem je opravdu více než mizerný.

  Reagovat
 • 10. 3. 2014 (12:10)
  Trvalý odkaz

  Nevíte zda třeba v číně nemají nějaký nový mobil s HW klávesnicí? Nějak je nemůžu najít a opravdu mi po té co jsem E7 utopil strašně chybý.
  Problé masi bude v tom, že E7 měla nejlepší HW klávesnici i s psaním češtiny, která kdy existuje.

  Reagovat
 • 20. 3. 2014 (22:17)
  Trvalý odkaz

  Při výměně vysloužilé P1i jsem řešil stejný problém. Jednou z posledních dobrých voleb je podle mě Motorola Defy Pro. Má sice jen Android 2.3, 512 MB paměti a nějak neumí evropské normy pro rychlý internet), zato je ale malá (vypadá jako Blackberry), vodotěsná a běžně mi vydrží 4 dny. Kdyby u fotoaparátu lépe fungoval autofocus, byla by to podle mě ideální volba. Prodává se jen v USA a na eBay jsem ji sehnal za cca 3.000 Kč. Vřele doporučuji!

  Reagovat
 • 2. 7. 2014 (23:47)
  Trvalý odkaz

  Tedy, to je dost depresívní čtení. Já se mohu jen připojit. Mám teď taky Xperii Pro – a se slzou v oku vzpomínám na Nokii 9500 (fakt z mého pohledu neměla chybu).

  Reagovat
 • 26. 8. 2014 (8:15)
  Trvalý odkaz

  Podle mě sou samostatné dotikace TA NEJVĚTŠÍ BLBOST A KRAVINA POD SLUNCEM. Například : jedu v tramvají nebo v busu a to mám jako na tom display psát sms? No to snad ne?

  Reagovat
 • 11. 1. 2015 (21:33)
  Trvalý odkaz

  Od cias kedy vysla n97, neskor htc desire z, neskor xperie, som iny telefon za poslednych 5 rokov nemal. Volal som aj do orangeu na marketingove oddelenie, aby s tym nieco robili, pretoze ako tak citam na forach, telefony s HW klavesnicou su stale ziadane. Potom ako mi moja xperia pro spadla a vynechaval mikrofon, som sa rozhodol pre riesenie z USA. Po vsetkych uvahach prichadzali do uvahy len 2 telefony, ktore maju qwerty klavesnicu a ktore aj este za nieco stoja. Blackberry som vsak musel zavrhnut kvoli ich jedinecnosti OS. Nakoniec som objednal Motorola Droid 4 XT894 cez ebay. aj ked je to model cca 2 roky stary, som s nim spokojny a kdejaky samsung alebo iphone moze ist v certy. Droid som dostal s Androidom 4.1.2. celkom dobre spracovane menu, 2 jadro s 1200 MHz a 1GB Ram patria aj po dvoch rokoch k lepsiemu priemeru a qwerty je pre tych, co su na nu zvyknuti k nezaplateniu. Po tyzdni skusania som tam nakoniec dostal po rootovani Android KitKat 4.4.4 + Gapps. Samozrejme este bolo potrebne riesit gsm fix a telefon slape v pohode. telefon som dostal uplne novy uz za necely tyzden. Ludia ktori si myslia ze telefon z USA nepojde sa mylia. je len jeden pripad, kedy by nesiel. Ked je zabudovana sim karta vo vnutri. Toto vsak je v pohode aj je tam sim karta mini. V orangei maju specialne kliestiky a zadarmo mi ju zcvakli na mini SIM. Este ked prejdete cez jeden problem a tym je nabijacka na 110V mozete tel. zacat uzivat. Ja som to vyriesil tak ze pouzivam origo nabijacku z USA na 110V a kedze su na nej udaje 110–250 V pichnem ju do univerzalneho adaptera, ktorym sa pichnem do zasuvky kdekolvek na svete a ide to. Ak chcete uzivat len origo Android, rozlucte sa s uzivanim jednej funkcie- hotspot a tethering. U nas je to zadarmo, americania si v ramci baliku za to uctuju poplatky a teda pokial to nejak neobidete nepojde vam to. Mne to na upgrade 4.4.4 ide OK. dokonca viem aj taktovat procesor aj ked len jednoducho.

  Reagovat
 • 28. 3. 2015 (13:56)
  Trvalý odkaz

  Ne, mobily s hardware qwerty/qwertz klavesnici nejsou mrtve. Smartphone a komunikatory však ano.

  Proboha, tady nejde o to, co je pro vyrobce zajimavejsi, jednodussi ci rentabilnejsi. Tady jde o to, ze soucasne dotykove komunikatory nahrazuji portfolio blbych telefonu, a ze pro tech par exotu, kteri skutecne smartphone nebo komunikator vyuziji (a tedy potrebuji hw klavesnici) je BlackBerry Classic, Motorola Droid 5 a par podobnych „exotu“.

  Pointa je v tom, ze kolem roku 2010, 2011 mela ta prumerna masa blbe telefony, klasicke, ci oteviraci vecka. Kdo měl treba Nokii e72, BlackBerry Bold 9000, ci WM HTC? Ti, kdo ho potrebovali a umeli vyuzit.

  Duvod byl prosty: co by s tim asi tak ti tukani delali? Bylo to drahe, potrebovalo to velkou porci drahych dat (ktera soustruznice asi tak vrazi ruzovemu Helmutovi mesicne tri kila za pristup na APN blackberry.net, treba), a vlastne to nikdo nemel, nikdo poradne neznal, tak co.

  No jo, no, ale co tem hvezdam prodat, kdyz za neomezene volani + text si muzu mesicne rict tak ctyri kila, a kdyz jim na to bohate staci, na veky veku, Nokia 6310i (vola to, pise to, ma to bluetooth a slusnou spravu kontaktu)? No prodat jim komunikator, cim drazsi, tim lepsi, k tomu misernou porci dat a rict si, za jinam totozny, plan skoro dvojnasobek, ne?

  Divejte, muj nejoblibenejsi serwer na zpravy je Daily Mail. Mám na nej APP jak v BlackBerry Bold 9900, tak v tabletofonu Samsung Galaxy Tab 3 Lite. Obe jsou v podstate stejne, ale ta v tabletu, aniz bych na ni cokoli delal, sezere za den cca 300 MB, ta v Boldu 1.5 MB.

  Tak co? Budem delat cim dal vetsi padla, cpat to lidem, kterym je to totalne k hovnu (ja, proboha, nechci rict, ze jsou to spatne veci, jen mají nevhodne majitele!), ono to padlo je tenke, velke a krehke (zde srovnej s Nokii 6310i), takze ho ta soustruznice za chvilku odjebe a koupi si dalsi. To bude jeste vetsi, bude mit ne osm, ale sestnact jader v procesoru atp., takze sezere vic dat a min vydrzi. A o to tu prece jde, ne?

  Reagovat
 • 12. 6. 2015 (9:33)
  Trvalý odkaz

  Po dlouhé době dobrá zpráva (i když jak pro koho). Blackberry zřejmě vydá telefon s andriodem. Posledních pár let se snažím průběžně sledovat telefony s qwerty klávesnicí (zvlášťe bez vysouvací klávesnice) ale je to děs a hrůza.
  Dlouho předlouho jsem používal palm treo 650, pak chvilku HTC G1, a teď mám Huawei U8350 a usilovně hledám nějakou výkonější náhradu. HTC chacha (zalomený a tlačítko F, nevyhovuje), Samsung Galaxy Chat (docela dobrý ale také slabý výkon) k Motorole Admiral jsem se nedostal. Vzhledově se mi vždy líbil blackberry ale chci androida tak snad teď konečně bude na trhu pro mě použitelný telefon.

  Reagovat
 • 20. 8. 2015 (12:29)
  Trvalý odkaz

  Kto raz skúsil telefón s hardwarovou Qwerty klávesnicou, už bude vždy pozerať na iba softwarové riešenia ako na náhražku. Problém vidím v tom, že slovenský trh je z hľadiska celkového iba kvapkou v mori, úplne nepodstatný. Typy mobilov sa vyrábajú pre zahraničné trhy, predovšetkým ázijský a americký. Dopyt po mobiloch (a vývoj) je teda orientovaný takmer výlučne na novinky a predaj (čo najväčšieho počtu mobilov). Snahou nie je urobiť mobil, ktorý by odberateľ mal na 5 rokov, ale na rok, max. dva. Hardwarová klávesnica nie je výzvou kvôli tomu, že sa nestihla uchytiť. Jej aplikácia do mobilov je príliš drahá na to, aby sa z nich stal masový model. A to je práve cieľom výrobných spoločností – urobiť čo najlepšie predajný mobil pre čo najväčší trh. Škoda.

  Reagovat
 • 23. 8. 2015 (21:14)
  Trvalý odkaz

  Milý Dalibore,
  je rok 2015 a tenhle problém je značný. Já mám sice prsty malé a krátké, takže bych s dotykovou klávesnicí mít problém neměla (a na tabletu mi to skutečně nevadí, ale ten je velikosti 7"), ale do QWERTYnek jsem se zamilovala a nechci se jich vzdát. Momentálně mám Samsung B5330 Galaxy Chat, jenže to je mobil dosti nevýkonný, navíc je problém v tom, že nemá tlačítka – telefonky (takže třeba mamka není schopná hovor přijmout :D ).
  Větší problém má přítel. Ten holdoval Blackberry, je řemeslník, takže potřeboval odolný telefon a k Blackberry se takové kryty vyrábějí (bohužel si nevzpomenu na název). Dotykáče naíc často bývají „pádla“ a on nosí mobil věčně v montérkách v kapse na zadku, takže se bojí, že si ho rozsedne.
  Modlím se kvůli němu i sobě, že zas někdo přijde s těmito mobily a že jim ještě úplně neodzvonilo.

  Reagovat
 • 7. 9. 2015 (10:45)
  Trvalý odkaz

  Ach jo, všetky komentáre sú tu z roku 2013 ale teraz je pomaly koniec roku 2015 a problém je rovnaký, ba ešte horší. Tiež som mal Xperiu mini pro. niečo fantastické, skvelá klávesnica, šikovný, malý, akurát výkon už na moje potreby nestačil, preto som sa musel ohliadnuť za niečím výkonnejším, ale samozrejme bez hardwaru. Nechápem ako je možné, že výrobcovia týmto smerom ani len neškrtnú. Keby sa našlo niečo ako spomínaný mini pro ale pod kapotou niečo ako Z1 kompact (aspoň) tak je to jasný favorit na kúpu a som presvedčený, že nie len pre mňa. Andrej

  Reagovat
 • 13. 4. 2016 (8:22)
  Trvalý odkaz

  Taky mi to vrtá hlavou. Tuhle mi jeden ajťák tvrdil :!„To je věc zvyku“. Tak jsem si s ním dala závod v psaní. Qwerty klávesnice, jak sám viděl, je k nezaplacení!!!
  Dochází mi starý sony xperia pro a zoufale hledám náhradu!
  Pokud víte o nějakém novém mobilu s androidem, co hard.Qwerty klávesnici má, napište mi! Prý něco konečně vyvíjí blacberry?

  Reagovat
 • 5. 11. 2016 (13:27)
  Trvalý odkaz

  Tak jsem zjistila že mi mobil musí vydržet jestě hodně dlouho.Jsem milovnice qwerty klávesnicí.Mám blackberryQ5 již dva roky a nevzdám se jí za nic.Právě jsem zjistila že mobyly s qwerty klávesnicema už v podstatě vůbec nejsou což mne velice překvapilo a zklamalo.Copak jsem jediná na světě kdo nechce hnusnou placku.Jinak mám blackberryQ5 už dva roky a naučila jsem se s ním během pár dní.Přesto že jsem měla nejprv trochu obavy s ovládání gesty.Je jiné ale přehledné.To mě fakt baví.Bojím se co bude až se ho budu muset vzdát.Martina.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tento web používá soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Podrobnosti

Do vašeho počítače mohou být během používání tohoto webu dočasně uloženy soubory cookies. Pomáhají nám analyzovat návštěvnost, zobrazovat personalizované reklamy, nebo vám usnadnit používání některých služeb webu. Cookies jsou používány výhradně za účelem zkvalitňování služeb a nejsou nijak nebezpečné. Účelem této zprávy je splnění povinnosti informovat Vás, že cookies jsou nezbytnou součástí tohoto webu a jeho používáním s tím souhlasíte. Po stisknutí tlačítka „rozumím“ Vás následující rok tato zpráva nebude znovu obtěžovat.

Zavřít