Trvalo mi to až strašidelně dlouho, ale konečně se dostávám k sepsání svých dojmů z ochutnávky tří zajímavých vín z internetové vinotéky Extravino.cz.
Své první dojmy spojené s uvedeným „spřáteleným“ obchůdkem jsem zformuloval ve svém prosincovém článku. Tentokrát už tedy pouze osvěžím svou chuťovou paměť a pokusím se aspoň vzdáleně přiblížit, co že jsme to vlastně pili.
1. Grilét (San Marino)
Tohle perlivé bílé víno (nezaměňovat s francouzskou apelací Château-Grillet), o kterém se můžete něco málo dočíst i přímo na stránkách Consorzio Vini tipici di San Marino, rozhodně nezklamalo. Je jemné a svěží, má ovocný buket a barvu, kterou bych (jakožto chlap, který v zásadě rozeznává cca čtyři odstíny) označil asi jako světle žlutou. 😉
Popíjeli jsme ho k domácím minipizzám a spojení to bylo poměrně harmonické. Trošku nám připadalo jako nějaké lepší lambrusco… Podobně jako u ostatních perlivých vín platí, že je lepší vychladit je víc než běžná bílá vína – výrobce i prodejce doporučuje teplotu podávání 8 stupňů. Jo, a moc dlouho ho neskladujte.
Grilét bych nezařadil mezi nezapomenutelné vinařské zážitky, ale pokud máte rádi svěží, příjemně perlivá vína, určitě nebudete seznámení s tímhle sanmarinským sympaťákem litovat.
- Odkaz: Grilét na Extravino.cz
2. Tacama Selección Especial Reserva (Peru)
Červené víno z peruánského vinařství Tacama, které (jak jsem se dočetl) už před mnoha lety zvolilo cestu spolupráce s francouzskými vinaři. Na výsledcích je to podle všeho znát – vína z Tacamy by měla snést srovnání i s víny mnohem věhlasnější provenience.
Nám se do ruky, potažmo do sklenic, dostala kupáž dvou odrůd – 65 % Tannat (původem francouzská odrůda, která se později uchytila hlavně v Uruguayi) a 35 % Petit Verdot (odrůda s nejasnými kořeny, která se jen poměrně vzácně vyskytuje „osamoceně“ jako odrůdové víno – mnohem častěji se objevuje v různých cuvée).
Nebudu se tu snažit imitovat sommeliéry, a tak jenom napíšu, že barva, chuť i vůně tohohle kousku jsou opravdu intenzivní a syté. Barva jde místy skoro až do fialova, ve vůni jsme asi nejvýrazněji cítili švestky. Skoro ale tipuju, že uložit tohle víno na nějakou dobu „do archivačního chládku“, byl by ten zážitek ještě mnohem silnější.
3. Teran (Slovinsko)
Řeknu to hned na úvod – chcete-li ochutnat opravdu zajímavé víno, vyzkoušejte Teran. Jak jsem psal už posledně, za svou charakteristickou chuť vděčí Teran hlavně kombinaci kyseliny mléčné a dvojmocného železa. Víno se vyrábí z odrůdy Refošk, která se pěstuje na typické červené půdě (terra rossa) – a ta má právě na svědomí onen vysoký obsah kyseliny mléčné.
Nedokážu už úplně charakterizovat tu chuť (musel bych opisovat), ale každopádně je to víno, na které jen tak nezapomenete. A prý je navíc docela zdravé. 🙂
- Odkaz: Teran na Extravino.cz
Dobré zprávy z Bolívie
A ještě jedna informace na závěr – bolivijská vína, na která se podle vyjádření extravinařů mnozí návštěvníci ptali, jsou konečně na skladě.