Ústav pro jazyk český AV ČR dostal grant na výzkum v oblasti velkých písmen, jehož řešitelkou je PhDr. Ivana Svobodová. V rámci výzkumu ÚJČ připravil jednoduchý dotazník, který má odhalit, jak se k této problematice staví lid obecný.

Dotazník je zaměřen na spojení typu:

 • HOTEL PYRAMIDA
 • NÁBŘEŽÍ PROTIFAŠISTICKÝCH BOJOVNÍKŮ
 • KAVÁRNA U HRNEČKU
 • 12. VŠESOKOLSKÝ SLET apod.

(Omlouvám se za ty verzálky, ale nechci vás ovlivňovat…)

Průzkum má tři části

 • První část je v zásadě klasickým testem – člověk má zaškrtnout, kterou variantu považuje za správnou, tj. v souladu s platnými pravidly. Nevýhodou je, že se v tuto chvíli jaksi nedozvíte, která odpověď je správná 😉
 • Druhá část je zaměřena na preference uživatelů, pokud jde o současná pravidla, která se týkají právě zmiňovaných spojení. Jinými slovy, máte možnost vyjádřit svůj nadšený souhlas, nebo zavilý odpor.
 • Třetí část je obdobou té druhé, ale tentokrát máte příležitost vyjádřit se k pravidlům týkajícím se velkých písmen obecněji.

Vzhledem k tomu, že pravidla ohledně velkých písmen jsou podle mého soudu jedna z nejsložitějších vůbec, připadá mi tahle snaha ÚJČ o „kontakt s veřejností“ poměrně sympatická. Jsem docela zvědav, co z toho ve finále vyleze…

Čili ještě jednou: Pokud máte co říct k velkým písmenům, řekněte to.

Co si myslíte o velkých písmenech? Řekněte to ÚJČ!

6 komentářů u „Co si myslíte o velkých písmenech? Řekněte to ÚJČ!

 • 5. 2. 2012 (16:18)
  Trvalý odkaz

  Moc díky za upozornění!

  OT: Kromě vaší knížky můžete doporučit nějakou češtinářsky podstatnou knížku? Nebo něco, kde si můžu trénovat korekturu (ideálně s možností kontroly)?
  (Slovník spisovné češtiny a cizích slov už v knihovně mám, ale lovím v nich tak málo…)

  Reagovat
 • 5. 2. 2012 (16:44)
  Trvalý odkaz

  Helenko, myslíte nějakou podobně podstatnou, jako je ta naše? Tak to bude složité… ;-)

  Ne, samozřejmě to není tak hrozné.

  Hodně záleží na tom, v jaké oblasti češtiny byste se chtěla dovzdělat. Pokud jde o čárky, mohl bych Vám doporučit třeba tuhle knížku: http://www.fortuna.cz/…1a784f5.html. Jsou tam i testy s příklady.

  Slovníky (např. ty, které jste zmínila) jsou fajn, ale na systematičtější „studium“ moc nejsou. Tam by se Vám spíš hodila nějaká gramatika. Já rád používám tuhle: http://www.nln.cz/…nice-cestiny (ale není to úplně strhující čtení…)

  Jestli bude chvilka, zkusil bych sepsat nějaký obsáhlejší přehled a uveřejnil bych ho tady v Zápisníku.

  Reagovat
 • 5. 3. 2012 (11:29)
  Trvalý odkaz

  1./hotel Pyramida, nábřeží Protifašistických bojovníků, kavárna U hrnečku, Dvanáctý všesokolský slet-12.všesokolský slet
  2./Preferuji vlastní jméno, tedy první slovo názvu, podobně jako např.u jmen zeměpisných(řeka Labe)Napíši-li velké písmeno u většiny slov v názvu, většinou neznám odůvodnění a marně hledám logiku.
  3./Pravopis velkých písmen není jen obtížný, obtěžuje,zdržuje a výsledek je- že každý píše, jak se mu zlíbí.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *