Ústav pro jazyk český AV ČR dostal grant na výzkum v oblasti velkých písmen, jehož řešitelkou je PhDr. Ivana Svobodová. V rámci výzkumu ÚJČ připravil jednoduchý dotazník, který má odhalit, jak se k této problematice staví lid obecný.
Dotazník je zaměřen na spojení typu:
- HOTEL PYRAMIDA
- NÁBŘEŽÍ PROTIFAŠISTICKÝCH BOJOVNÍKŮ
- KAVÁRNA U HRNEČKU
- 12. VŠESOKOLSKÝ SLET apod.
(Omlouvám se za ty verzálky, ale nechci vás ovlivňovat…)
Průzkum má tři části
- První část je v zásadě klasickým testem – člověk má zaškrtnout, kterou variantu považuje za správnou, tj. v souladu s platnými pravidly. Nevýhodou je, že se v tuto chvíli jaksi nedozvíte, která odpověď je správná 😉
- Druhá část je zaměřena na preference uživatelů, pokud jde o současná pravidla, která se týkají právě zmiňovaných spojení. Jinými slovy, máte možnost vyjádřit svůj nadšený souhlas, nebo zavilý odpor.
- Třetí část je obdobou té druhé, ale tentokrát máte příležitost vyjádřit se k pravidlům týkajícím se velkých písmen obecněji.
Vzhledem k tomu, že pravidla ohledně velkých písmen jsou podle mého soudu jedna z nejsložitějších vůbec, připadá mi tahle snaha ÚJČ o „kontakt s veřejností“ poměrně sympatická. Jsem docela zvědav, co z toho ve finále vyleze…
Čili ještě jednou: Pokud máte co říct k velkým písmenům, řekněte to.
Moc díky za upozornění!
OT: Kromě vaší knížky můžete doporučit nějakou češtinářsky podstatnou knížku? Nebo něco, kde si můžu trénovat korekturu (ideálně s možností kontroly)?
(Slovník spisovné češtiny a cizích slov už v knihovně mám, ale lovím v nich tak málo…)
Navrhoval bych „sleT“, Dalibore :)
Ojoj, tak to byl strašidelný renonc. Díky za upozornění, Michale. Opraveno ;-)
Helenko, myslíte nějakou podobně podstatnou, jako je ta naše? Tak to bude složité… ;-)
Ne, samozřejmě to není tak hrozné.
Hodně záleží na tom, v jaké oblasti češtiny byste se chtěla dovzdělat. Pokud jde o čárky, mohl bych Vám doporučit třeba tuhle knížku: http://www.fortuna.cz/…1a784f5.html. Jsou tam i testy s příklady.
Slovníky (např. ty, které jste zmínila) jsou fajn, ale na systematičtější „studium“ moc nejsou. Tam by se Vám spíš hodila nějaká gramatika. Já rád používám tuhle: http://www.nln.cz/…nice-cestiny (ale není to úplně strhující čtení…)
Jestli bude chvilka, zkusil bych sepsat nějaký obsáhlejší přehled a uveřejnil bych ho tady v Zápisníku.
Díky za info
1./hotel Pyramida, nábřeží Protifašistických bojovníků, kavárna U hrnečku, Dvanáctý všesokolský slet-12.všesokolský slet
2./Preferuji vlastní jméno, tedy první slovo názvu, podobně jako např.u jmen zeměpisných(řeka Labe)Napíši-li velké písmeno u většiny slov v názvu, většinou neznám odůvodnění a marně hledám logiku.
3./Pravopis velkých písmen není jen obtížný, obtěžuje,zdržuje a výsledek je- že každý píše, jak se mu zlíbí.