Pokud občas píšete nějaký odborný článek, vědeckou práci nebo něco podobného, troufám si odhadnout, že jednou z nejméně zábavných činností je pro vás sepisování použité literatury. Měl bych pro vás malý tip. Možná budu ve vašem případě nosit dříví do lesa, ale třeba zrovna ne.
Uvádění bibliografických citací vyžaduje autorský zákon a jeho podobu určuje norma ČSN ISO 690 „Pravidla pro bibliografické odkazy a citace informačních zdrojů“. V ní je stanoveno, jaké prvky by v citaci měly být obsaženy.
S tím vás ale teď nebudu otravovat. Pokud by vás zajímaly detaily, dovolím si vás odkázat přímo na uvedenou normu nebo na docela sympaticky vyhlížející stránky o tom, jak citovat podle normy ČSN ISO 690:2011.
„Generátor“ bibliografických citací
Tuhle zajímavou a užitečnou funkci najdete na stránkách České národní bibliografie a její využití je tak neuvěřitelně snadné, že… jsem ho zvládnul i já. 🙂 Zkuste tohle:
1. Ve vyhledávacím formuláři zadejte název
požadovaného díla. (Řekněme, že to bude Den trifidů od Johna
Wyndhama – ten se v odborných pracích cituje velmi často.) 😉
2. Ze seznamu
různých vydání si vyberte to, které chcete v citaci uvést. (Dejme
tomu, že vybereme vydání z roku 2014 od nakladatelství BB art.)
3. Objeví se úplné
zobrazení záznamu. Z nabídky formátů si vyberte možnost „Citace“
(v rámečku).
Po tomto složitém martyriu se vespod objeví bibliografická citace v následujícím tvaru:
- WYNDHAM, John. Den trifidů. Překlad Jaroslav Kořán. 9. vyd. v českém jazyce, 6. v nakl. BB/art. Praha: BB/art, 2014. 267 s. ISBN 978–80–7507–045–6.
No a to je všechno. Pokud jste ještě o téhle funkci náhodou nevěděli, věřím, že se vám aspoň občas bude hodit.