Možná ještě ze školy si pamatujete výklady o rozdílu mezi volným a těsným přívlastkem – že totiž jeden je podstatný pro smysl dané věty a druhý nikolivěk a že to má vliv i na pravopis, resp. na interpunkci. Mnoho textů ale naznačuje, že správné určení rozdílu mezi těmito dvěma přívlastky nepatří mezi nejrozšířenější jazykové dovednosti.
Trocha suché teorie
Rozdělení přívlastku na volný (nerestriktivní) a těsný (restriktivní) vychází z rozdílné funkce těchto přívlastků.
Přívlastek těsný zužuje význam podstatného jména. (Viz např. Černá kočka přináší smůlu. Pes, který štěká, nekouše.) Tento přívlastek není možné vynechat, aniž by to mělo přímý vliv na význam věty. Větám „Kočka přináší smůlu“ či „Pes nekouše“ zkrátka něco chybí.
Přívlastek volný přináší doplňkovou informaci, která není pro smysl věty klíčová. (Viz např. Stověžatá Praha leží v srdci Evropy.) Logicky vyplývá, že tento přívlastek je možné vynechat, aniž by to natropilo nějakou neplechu.
Kdy to má vliv na pravopis
Klíčové je určení volného/těsného přívlastku v případech, kdy se jedná o tzv. postponovaný rozvitý přívlastek, tedy rozvitý přívlastek umístěný za podstatným jménem, k němuž se vztahuje.
Příklady:
- Lidé trpící chřipkou by toto onemocnění rozhodně neměli přecházet. (přívlastek těsný)
- Mluvnice Josefa Dobrovského, napsaná na samém počátku minulého století, podává hlubší popis jazykového systému než mluvnice napsané koncem padesátých let. (přívlastek volný)
(U druhé zmíněné věty by se o přívlastek těsný jednalo v případě, že by pan Dobrovský napsal během let několik mluvnicí, a časový údaj by tedy vymezoval, o jakou mluvnici se to vlastně jednalo.)
Příklad z praxe
Na jedné větě, se kterou jsem se nedávno setkal, bych chtěl ukázat, že správné určení jednotlivých typů rozvitých přívlastků opravdu není jen tak. (Větu jsem lehce upravil.)
Původní podoba:
- Více než třetina dotací, poskytnutých v rámci Programu Panel, je využívána klienty, čerpajícími úvěr od naší banky.
V této podobě jsou oba přívlastky pravopisně určeny jako přívlastky volné (nerestriktivní). Ale je to tak doopravdy? Vyzkoušíme to:-)
- Více než třetina dotací je čerpána klienty.
Asi sami cítíte, že to není úplně ono. Oba rozvité přívlastky jsou pro plný význam věty nezbytné. Správná podoba by tedy měla být:
- Více než třetina dotací poskytnutých v rámci Programu Panel je využívána klienty čerpajícími úvěr od naší banky.
Pokud bychom chtěli dlouhatánskou větu trochu opticky rozdělit, můžeme jeden z rozvitých přívlastků nahradit vedlejší větou:
- Více než třetina dotací poskytnutých v rámci Programu Panel je využívána klienty, kteří čerpají úvěr od naší banky.
Na první pohled (a u někoho možná i na druhý) se jedná o naprostou malichernost. V písemném projevu se ale s těmito jazykovými jevy a rozhodnutími ohledně interpunkce, která s nimi souvisí, setkáváme poměrně často. A nezřídka mají tato rozhodnutí přímý dopad na srozumitelnost našeho vyjádření.
Některé příklady vět byly převzaty z publikace Příruční mluvnice češtiny.
Právě mě napadlo, že povaha přívlastku by se měla dát zjistit i tak, že před něj pokusně přidáme „mimochodem“. Pokud to nezmění význam věty, je přívlastek volný, v opačném případě je těsný. Například:
Mluvnice Josefa Dobrovského, MIMOCHODEM napsaná na samém počátku minulého století, podává…
To sedí, tudíž je to přívlastek volný. Na druhou stranu:
Lidé, MIMOCHODEM trpící chřipkou, by toto onemocnění rozhodně neměli přecházet.
Tohle nesedí, tudíž se musí jednat o přívlastek těsný.
Jsem první, kdo tenhle trik vynalezl, nebo už mě někdo předběhl?
Jo, to mi přijde jako dobrý nápad :-)
Ne, to jsem uz v minulem stoleti vynalezl ja.
Bez komentáře
musím říct že čeština není zrovna moje silná stránka a že většině větných útvarů atd… vůbec nerozumím,i když mi to někdo vypráví třebas hodinu a ve škole obstávám snad jen díky štěstí ale když jsem si přečet váš článek hned jsem porozuměl.děkuji.moc jste mi pomohli.
CAuky musim ti rici ze sem to vubec nepochopila:-d
díky moc zítra s tohoto píšu (a dalších milion věcí) test… jde mi o dvojku tak snad to zvládnu :)
Fakt si nepamatuju, kdy jsme se tohle ve škole učili. Já přísahám, že nikdy! Každopádně moc děkuju za zaplnění mezery v mých vědomostech, moc mi to pomohlo :o)
P.S.: Ten nápad s tím „mimochodem“ je fakt dobrej. Akorát že já bych ty čárky pak použila přesně naopak! :o)))